Dovolená v cizině s plnou peněženkou, nebo raději s platební kartou? Moudří lidé se chovají obezřetně a nespoléhají ani na jeden systém. Volí zlatou střední cestu, mají s sebou dostatek finanční hotovosti a v záloze platební kartu. Výběry v zahraničních bankomatech totiž nejsou zadarmo. Tedy, jak kde.
Kolik si která banka účtuje za výběr v zahraničním bankomatu
- ČSOB – vybírání z cizího bankomatu vás bude v zahraničí stát 100 Kč. Bankomat ATM ČSOB na Slovensku a u některých bank v Bulharsku, v Maďarsku a v Belgii pouze 5 Kč.
- Česká spořitelna – zde máte možnost zřídit si speciální službu, v jejímž rámci budete platit v cizích bankomatech za hranicemi 40 Kč za vybrání, a v rámci ERSTE GROUP je výběr zdarma. Tato doplňková služba je však zpoplatněna měsíční sazbou 25 korun.
- Air Bank – u tzv. Velkého tarifu v rámci zemí EU je vybrání zdarma, malý tarif je v zemích EU zpoplatněn 25 korunami. V zemích mimo EU jsou výběry za 100 Kč bez ohledu na typ tarifu.
- Equa bank – Kdekoliv v zahraničí, v jakémkoliv bankomatu, máte vybrání pouze za 9 korun. Pouze není možné měnit v Chorvatsku kuny přímo přes českou korunu, ale pravděpodobně nevýhodně skrze jinou měnu.
- mBank – pokud výběr kdekoliv za hranicemi přesáhne v bankomatu 1500 korun, je zadarmo.
- Fio Banka – poměrně vysoký poplatek 80 Kč plus 0,5% z vybrané sumy.
- Banka CREDITAS– všechny poplatky činí 30 Kč. Tato banka má velmi dobrý kurz mezi korunou a eurem nebo chorvatskou kunou.
- Komerční banka– u služby Můj Účet Plus je to vždy 99 korun za výběr.
- UniCredit Bank– U konto pro lidi do 26 let nabízí vybírat za hranicemi jakoukoli částku zdarma. Starší lidé mohou zdarma vybírat pouze tehdy, mají-li na účtu minimální zůstatek 12 tisíc korun každý měsíc.
- Raiffeisenbank– vybírání zadarmo je možné u všech druhů vedených účtů pouze s podmínkou vedení účtu zdarma. Ekonto SMART však výběry zpoplatňuje.