Často se musíme rozhodnout (pokud nejsme samozřejmě abstinenti), zda si tu skleničku dát nebo ne, když budeme za pár hodin řídit. Rada zní – raději ne! Než totiž naše tělo alkohol odbourá a dostaneme se „na nulovou hladinku“ může trvat déle, než si myslíme. A jak se říká „čert nikdy nespí“. Můžeme se pak na silnici zrovna v tuto nevhodnou dobu dostat do nějaké nepříjemné a nebezpečné situace.
Jak dlouho je alkohol v našem těle?
Na tuto otázku nedají jednoznačnou odpověď ani odborníci. Je to totiž záležitost značně individuální. Z trávicího systému alkohol postupně přechází do krve. Organismus ho potom začne coby cizorodou látku odbourávat. Dělá to prostřednictvím moči, ale také potu a dechu. Částečně tomuto procesu pomáhá i naše trávení. Rychlost, jakou to všechno probíhá je při tom závislá na více faktorech. Těmi hlavními jsou naše hmotnost, výška a pohlaví. Záleží samozřejmě na tom, kolik jsme toho vypili, ale i jakou rychlostí.
Dámy pozor!
Obecně se dá říci, že tělo ženy odbourává alkohol pomaleji, než to ho odbourává to mužské. Ale je to také částečně dáno tím, že ženy (většinou) váží méně než muži. Například pokud jedno desetistupňové pivo vypije šedesátikilová žena, alkohol z něj získaný odbourá až za čtyři hodiny. Ovšem dá – li si jedno muž o hmotnosti osmdesát pět kilogramů, odbourá alkohol z něj asi za dvě a čtvrt hodiny! A u dvanáctky je to u této ženy čtyři a půl hodiny a u tohoto muže necelé tři hodiny. Pokud pak nezůstanou u jednoho piva, což se stává, doba na rekonvalescenci se samozřejmě u obou prodlužuje!
Vše má svůj čas!
V tomto směru je zkrátka lepší si dopředu rozmyslet, co budeme dělat. V roli řidiče pak skutečně alkohol úplně vynechat. A na zábavu s popíjením alkoholu si udělat čas zase jindy. V klidu nám pak bude i více chutnat. A pak necháme v klidu i naše tělo, aby alkohol mohlo dobře odbourat. Jde přeci jen o látku v našem organismu naprosto nepřirozenou.