Ploty z betonových desek (panelů) se objevují u průmyslových staveb i soukromých sídel, aby chránily soukromí a zamezovaly šíření prachu a hluku z přilehlých komunikací. Sestavují se podobně jako dětské stavebnice bez nutnosti lepení spojů a použití klasické vápenné malty.
Pohrajte si se stavebnicí
Mokrý způsob zdění domů i bytových jader našel již před pár desítkami let silného konkurenta – sádrokarton a prefabrikované odlitky. Doba, kdy se vše odehrávalo s míchačkou na beton a maltu, a kdy byla zednická lžíce a fanka nejvyužívanějším zednickým nářadím, je dávno pryč. Na počátku 90. let se ze sádrokartonu začaly v obrovském rozsahu rekonstruovat půdní vestavby a mnoho montovaných staveb a byl to svým způsobem revoluční materiál.
Top samé postihlo před pár lety odlévané desky a sloupky z betonové směsi na výstavbu oplocení. Přineslo to zároveň, podobně jako u sádrokartonu, velkou změnu v přístupu k práci, zvláště pak pro kutily, taková tvůrčí činnost je totiž mnohem zábavnější, než míchání malty, která za sebou zanechává značný nepořádek. Je to svým způsobem „čistá práce“, jež se podobá sestavování dětské stavebnice.
Jak se staví betonové ploty Ostrava https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-ostrava/ – nejobtížnějším krokem je výkop pro svislé sloupky, každý z nich se zapouští pod úroveň země a slouží jako nosný a opěrný prvek pro tenké prefabrikované panely. Sloupky se následně zalijí betonem nebo obsypají štěrkem, tento způsob se podobá výstavbě plotu z drátěného pletiva, kdy se na počátku rovněž hloubí otvory do země pro ocelové opěrné trubky.
Další postup práce je už jednoduchý a rychlý, do připravených drážek ve sloupcích se pak už jen zasouvají panely, a to buď v základní výšce 50 cm (mohou se zčásti zapustit i do země) doplněné dřevem, anebo v několika vrstvách panelů nad sebou. Rozměry panelů bývají standardně 50 – 200 cm.